©

Mówię, jak jest.

BIOGRAFIA

Mariusz Max Kolonko dziennikarz telewizyjny, publicysta, politolog, autor, rezyser. Publicysta najwiekszego dziennika opiniotworczego w Ameryce – The Huffington Post. Scenarzysta i producent w Hollywood zdobywca nagrody Wiktora 2002 (zdjęcie obok) dla najlepszego dziennikarza roku i vicenagrody Grand Pressu. Zdobywca 2008 Telly Awards 2008 i 2009 Effie Award. Od 1988 roku mieszka w Nowym Yorku.

CEO telewizyjnej firmy producenckiej Media 2000 Communications założonej. w 1992 roku w Nowym Yorku. CEO i twórca ThankU.com, e-commerce site wspierającej weteranów wojny.

2001-2005 korespondent z USA Wiadomosci TVP1.1992-2000 korespondent amerykański  PANORAMY TVP 2. 2006 – kontrybutor z USA do TVN.

Twórca swoistego,stylu dziennikarstwa telewizyjnego, które cechuje bezpośredniość przekazu i atrakcyjność formy. Max Kolonko określa ten styl słowem “Mówię jak jest”. będącym również mottem jego bloga w internecie.

Publikował m.in. w pismach:

Newsweek

Focus Historia

Angora

WP.pl

Dziennik Gazeta Prawna


Od 2009 roku publicysta działu Opinie i Plus Minus największego dziennika opiniotwórczego w Polsce – Rzeczpospolita. Publikacje: Jasnie Pan Murzyn, czy Czarownice z Warszawki – należą już do kultowych artykułów na temat feminizmu i rasowej hipokryzji.

Od 2009 publicysta największego amerykańskiego dziennika opiniotwórczego polityków i hollywoodzkich celebrytów:             The Huffington Post.

W 2001 i 2007 – producent i rezyser telewizyjnej serii Odkrywanie Ameryki– zbioru autorskich reportaży w jego reżyserii,będacej hitem telewizji TVP 1 i TV4 w prime time tych stacji. mariusz max kolonko zdjecie

Mariusz Max Kolonko to także autor bestselleru wydawniczego Odkrywanie Ameryki książki wydanej w 2006 roku, ktorej Max opisuje swoją 20. letnią amerykańską przygodę: tajemnice UFO, tajne bunkry NORAD, kulisy tragedii World Trade Center, tajne programy militarne USAF. max formułuje koncepcję Polskiego Syndromu – zespołu narodowych cech Polaków odpowiedzialnego za brak sukcesów polskich grup etnicznych w społeczeństwach rozwiniętych. mariusz max kolonko zdjecie

Od 1992 roku akredytowany przy Foreign Press Center amerykańskiego Departamentu Stanu. Członek New York Press. Foreign Press Association, FPC New York oraz członek Freelancers Union mariusz max kolonko zdjecie

Mariusz Max Kolonko to autor wielu publikacji prasowych na tematy amerykańskie.Gość programów CBS, ABC

.., CNN ( zdjęcie obok ) i Goethe Institutew Waszyngtonie i Berlinie     ( maj 2011 w konferencji ekspertów – Fascination America – Fascination Europe) jako ekspert d/s amerykańskiej polityki zagranicznej.

W 2007 roku był kontrybutorem do dziennika Super Express w cotygodniowej rubryce , Ameryka w/g Maxa Kolonko

Mariusz Max Kolonko to autor m.in. reportaży z bazy wojskowej Guantanamo na Kubie, gdzie był pierwszym polskim dziennikarzem relacjonujacym stamtąd. mariusz max kolonko zdjecie gauntanamo

Mariusz Max Kolonko to pierwszy reporter z Polski, i jeden z pierwszych na swiecie, któremu Pentagon pokazał w marcu 2007 r. serce tarczy rakietowej w Fort Greely na Alasce. ( zdjęcie obok) mariusz max kolonko zdjecie gauntanamo

…oraz jedynym dziennikarzem telewizyjnym,ktory trzymał rece na atomowych przyciskach. (zdjęcie obok) Jako jeden z nielicznych amerykańskich dziennikarzy i pierwszy z polskich, Mariusz Max Kolonko

kilkakrotnie relacjonował z centrum amerykańskiej obrony terytorialnej NORAD wykutym w skałach Gór Cheyenne, po 11.09.2001 jednym z najbardziej tajnych miejsc amerykanskiej obrony kraju.

Mariusz Max Kolonko jest jedynym dziennikarzem, któremu właściciel fabryki Oskarów zezwolił nawłasnoręczne odlanie Oskara (w tym Oskara dla Andrzeja Wajdy- zdjęcie obok)

Autor wielu relacji politycznych z Białego Domu w czasie wizyt Prezydenta Kwaśniewskiego do USA. Inne relacje Mariusza Maxa Kolonkoz oka huraganu George…

…i symulatora bazy wojskowej Wright Patterson ( tam trenował pierwszy astronauta amerykański John Glenn), gdzie otrzymał przeciążenie 4G bez skafandra trenując do lotu na F 16.Mariusz Max Kolonko to autor relacji z

…Przylądka Canaveral, był jedynym dziennikarzem, któremu NASA zezwoliło na obsługę pełzacza gąsienicowego Crawler wyprowadzając prom kosmiczny Atlantis na wyrzutnię.

Max to pierwszy Polski dziennikarz, który połączył sie satelitarnie z astronautąpromu kosmicznego Jimem Pawelczykiem na orbicie Discovery.Na zdjęciu z astronauta Scottem Parazynskim w NASA

Pierwszy polski dziennikarz, który relacjonował z pokładu lotniskowca, kiedy spędziłtydzień na pokładzie lotniskowca USS Eisenhower,

Mariusz Max Kolonko spędził tydzień na preriach Colorado w poszukiwaniu UFO i tydzień na pustyniach Texasu szukając i znajdując legendarne i tajemnicze Swiatła Marfy.

Mariusz Max Kolonko był jednym z nielicznych dziennikarzy, który odtworzył smiertelną Spiralę Smierci w której zginął J. Kennedy Jr

Mariusz Max Kolonko uczestniczył w programie rządowym łapania dzikich mustangów na preriach Nevady i Utah. Lowcy Mustangow – to jeden z fascynujacych epizodow hitu telewizyjnego Odkrywanie Ameryki( zdjęcie obok) max kolonko w odkrywaniu ameryki

Mariusz Max Kolonko Spędził tez kilka dni w posiadlości Hugh Heffnera, założyciela Playboya, gdzie Hugh Heffner i Eva Fabian oprowadizli go po posiadlosci Playboya. (zdjęcie obok)

Od 1988 roku Max mieszka w Ameryce, gdzie przybył, jak wiekszość prawdziwych imigrantow z zaledwie 200 dolarami w kieszeni. Po roku założył firmę budowlaną,  której udziałem było wyremontowanie 54 wieżowców na Manhattanie.

Pięć lat później sprzedał rusztowania i kupił kamery zakładając Media 2000 Communications firmę telewizyjną produkującą programy dla głównych amerykańskich sieci telewizyjnych.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80. przed wyjazdem z Polski, Mariusz Max Kolonko, jeszcze jako student dziennikarstwa, prowadził audycję radiową Zapraszamy Do Trójki i Lato z Radiem. Zdobył wtedy dwukrotnie dziennikarską Nagrodę Młodych dla najbardziej utalentowanego dziennikarza młodego pokolenia.

Urodził się w Lublińcu. Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy, gdzie uczęszczał do Liceum Ogolnokształcącego nr I razem z Min. Spraw Zagr. Radkiem Sikorskim (na zdjęciu podczas obchodów 130. lecia Jedynki we wrzesniu 2007 w Bydgoszczy) w klasie o rozszerzonym profilu angielskim.

Hobby: gra na gitarze w zespole bluesowym Hoboken z New Jersey, podnoszenie ciezarów.

Trivia: Max Kolonko jezdzi na codzien 2008 Caddillackiem Escalade w wersji Signiture (obok) faworyzowanym przez raperów i hollywoodzkich VIP (Paris Hilton, Mel Gibson, Tiger Woods). Jego drugim autem jest Jeep Grand Cheerokee, sponsor programu Odkrywanie Ameryki.

Hobby: Gra w szachy. ( w wieku 11 lat byl szachowym Mistrzem Polski Okregu Pomorskiego. Posiadacz I kategorii szachowej. ) W 1988 roku rozegrał partyjkę z supercomputerem IBM Deep Blue ( który pokonał Kasparowa)  Max przegrał grając białymi po 32 posunięciach.( na zdjęciu)

REKLAMA: we wrzesniu 2007 w Polsce ruszyła kampania ubezpieczeniowa firmy Liberty Direct (zobacz) jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Ameryce) Mariusz Max Kolonko został twarzą tej kampanii wprowadzając markę na polski rynek.

FILM: w czerwcu 2005 r.Max podłożył głos w hitowej kreskówce Hollywoodu -The Robots. W amerykanskiej wersji robota Maxa Kolanko dubbinguje znany aktor Drew Carey.W 2008 roku w Hollywood podłożył głos Narratora w animacji Fy Me to The Moon.

W 2008 roku srebrna (najwyższa) nagroda 29th Telly Awards za dokument The Shield, o tarczy antyrakietowej USA.-W 2008 i 2009 roku dwie nagrody (srebrna i brązowa) na 9. i 10 Effie Awards w kategorii Launch i Media House za kampanię reklamową Liberty Direct i kampanie Max Kolonko w Polsce. Mariusz Max Kolonko dzieli obecnie swoj czas miedzy Wschodnim Wybrzezem , gdzie uwielbia spędzać czas w domu, a Zachodnim, gdzie w Los Angeles pracuje obecnie nad swoim pierwszym filmem.